Ismerd meg! kézilabda szabályai vagy a kézilabda fontos, hogy jól játszhassa ezt a sportot, és a rivális csapatok tiszteletben tartják egymást.

Bár a történelem során több száz hasonló játék volt, a kézilabda-szabályok szabványosítása 1926-ban jött létre.

Kézilabda szabályok

A játékterület

A mezőnek 20 métert kell mérnie 40 méterre.

A célterület vonal vagy 6 méteres vonal a legfontosabb vonal. A kapus kivételével senki sem tartózkodhat a célterületen. A cél megnyitása 2 méter 3 méter. A játékosok beléphetnek a területre, ha a labdát a terület leszállása előtt dobják.

A labda

A kézilabda 32 panelből készült bőrgolyóval játszható. Nők esetében a labda 54-56 centiméter, 325-400 gramm. Férfiaknál ez 58-60 centiméter, 425-475 gramm.

Játékosok száma

Minden csapatban hét játékos van (hat játékos a bíróságon és egy kapus). Legfeljebb 12 játékos kaphat öltözködést és részt vehet egy játékban minden csapat számára.

A helyettesítők bármikor beléphetnek a játékba a helyettesítő zónán keresztül, amíg a játékos, akit cserélnek, elhagyta a bíróságot.

Játékos egyenruhája

A játékosok száma 1-20. Egyenruhás és rövidnadrág azonos színű.

A kapusnak különböző színű inget kell viselnie csapattársai és ellenfelei ingéhez. Nem engedélyezett ékszerek.

játékvezetők

Két játékvezető, egy helyszíni játékvezető és egy játékvezető a célvonalon. A választottbírók teljes jogkörrel rendelkeznek: döntéseik véglegesek. A játékvezetőket egy időzítő és egy gólszerző segíti.

A játék időtartama

A 18 éves vagy annál idősebb játékosok számára a játék 2, 30 perces, 10 perces közbenső félből áll.

Bajnokságok és ifjúsági játékok esetén 2 félidő 15 perc vagy 2 félidő 20 perc. A csapatok a padról a félidőre váltanak.

Ha nincsenek célok, a játék döntetlen lesz, kivéve, ha a játék nyertes. A verseny szabályai szerint a győztest meg kell határozni. A többletidő két 5 perces időszakból áll.

Passzív játék

Tilos a labdát egy csapat birtokában tartani anélkül, hogy felismerhető próbálkozást próbálna megtámadni, és megpróbálkozna.

kioldó

Az a csapat, amelyik megnyeri az érme dobást, elkezdi a játékot a labda birtokában. Mindegyik csapatnak a bírósági felénél kell lennie, a védelemmel 3 méterre.

A síp után a labdát a központtól egy csapattárshoz viszik, és a játék megkezdődik. A pálya megismétlődik minden gólszerzés után és az idő után.

pontszám

A gólt akkor kapja meg, ha az egész labda a célvonalon átlépi a célt. A cél minden dobástól elbírható.

Védekezés az ellenfél ellen

A játékosnak lehetősége van arra, hogy a test törzsét akadályozza az ellenfél golyóval vagy anélkül.

Ugyanakkor a kifeszített karok vagy lábak használata nem akadályozhatja meg, ne nyomja, tartsa, lő vagy megüt. A támadó játékos nem tud betölteni egy védekező játékost.

Ajtó lövés

A dobás akkor kerül odaítélésre, amikor a labda a határvonalon kívül esik, vagy amikor a labdát egy védekező játékos (a kapus kivételével) megérinti, és a határt elhagyja.

A dobást azon a ponton veszik fel, ahol a labda átlépte az oldalvonalat, vagy ha átment a végső soron, a legközelebbi sarokból. A kancsónak egy lábat kell helyeznie az oldalra, hogy végrehajtsa a lövést. Minden ellenfélnek 3 méterre kell maradnia a labdától.

Játékvezető dobása

A játékvezető lövését akkor ítélik oda, ha a labda a szabályok egyidejű megsértése után valamit a bíróság felett érinti, miután a labdát egyidejűleg birtokolták.

A játékvezető függőlegesen dobja a labdát két ellentétes játékos között. Azok a játékosok, akik ugrik, megragadják a labdát, vagy könnyedén megüthetik a csapattársát.

Minden más játékosnak 3 méterre kell lennie a lövéstől. A játékvezető játékát mindig a központ bírósága veszi.

Ingyenes kiadás

Kisebb szabálytalanság vagy jogsértés esetén egy szabadrúgást kapnak az ellenfélnek abban a pontos helyen, ahol az történt.

Ha a szabálytalanság vagy a szabálysértés a célterület és a 9 méteres vonal között zajlik, a lövés a legközelebbi postáról a 9 méteres vonalon kívül történik. A kancsónak egy lábat kell tartania a talajjal, majd át kell dobnia.

7 méteres dobás

A 7 méteres dobás akkor jár, amikor:

• A szabálytalanság egyértelmű lehetőséget rejt magában
  • A kapus visszaviszi a labdát a saját célterületére
  • Egy védekező játékos belép a célterületébe, hogy előnyt szerezzen egy támadó játékos ellen, aki a labdát birtokolja.

Minden játékosnak a felvétel készítésekor a szabadrúgáson kívül kell lennie. A dobó játékosnak 3 másodperc van a játékvezető sípolása után. Bármely játékos végrehajthatja a 7 méteres dobást.

Cél lő

A céllövés akkor jön létre, ha:

-A labda a kapus fölé ugrál a célvonalon

- A labdát a támadó csapat dobja az alapvonal fölé.

• A kapus a célterületen belül hajtja végre a lövést, és nem korlátozza a 3-lépés / 3-másodperces szabály.

Progresszív büntetések:

A büntetések olyan bűncselekmények közé tartoznak, amelyek több büntetést igényelnek, mint egy egyszerű szabaddobás. Az elsődlegesen az ellenfélre irányított „akciókat”, nem pedig a labdát (például az ellenfél elérését, megtartását, nyomását, ütését, kiütését és ugrását) fokozatosan büntetni kell.

figyelmeztetések

Sárga kártya:

A játékvezető egyetlen figyelmeztetést ad egy játékosnak a szabálysértésekért és összesen három csapatnak.

Ezeknek a határértékeknek a feleslege 2 perc szuszpenziót eredményez. A 2 perces felfüggesztés megkezdése előtt nincs szükség figyelmeztetésre. A 2 perces felfüggesztés súlyos vagy ismételt szabályok megsértése esetén történik.

Nem sportos magatartás vagy illegális helyettesítés:

A felfüggesztett játékos csapata 2 percig játszik.

Diszkvalifikáció és kizárás

Piros kártya:

Egy kizárás három, két perces felfüggesztésnek felel meg. A diszkvalifikált játékosnak el kell hagynia a bíróságot és a padot, de a csapat kicserélheti a játékost a 2 perces felfüggesztés lejárta után.

Van egy kizárás a támadásért. A kizárt játékos csapata egy játékossal folytatja a játék többi részét.